18. 10. 2023

Znaczenie dobrego stanu chłodnicy

3 min read

Aby kontrolować właściwą temperaturę samochodu, zapewnić właściwy stan rdzenia nagrzewnicy, systemu klimatyzacji i chłodnicy klimatyzacji, konieczne jest utrzymanie właściwej temperatury samochodu przez cały rok. Chłodnica to wymiennik ciepła, który chłodzi silnik. Współpracuje również z klimatyzatorem i grzejnikiem, aby zapewnić Tobie i innym pasażerom komfort.

Chłodnicy klimatyzacji

Naprawa chłodnicy – jak współpracują ze sobą chłodnica, klimatyzator i rdzeń grzejnika?

W samochodach z chłodzonym cieczą silnikiem benzynowym chłodnica jest podłączona do kanałów, które biegną przez głowicę cylindra i samą głowicę. Zazwyczaj umieszczane w celu uzyskania przepływu powietrza, gdy pojazdy poruszają się do przodu grzejniki, przenoszą ciepło z cieczy na powietrze na zewnątrz, co chłodzi wystarczająco płyn, aby ochłodzić silnik. Ponadto chłodzi powietrze wlotowe, chłodziarkę klimatyzatora, płyny do automatycznej skrzyni biegów i płyn do wspomagania układu kierowniczego.

Chłodnicy klimatyzacji

Chłodnica, jak wspomniano, jest elementem układu chłodzenia pojazdu. Zawiera kilka kanałów prowadzących do bloku silnika, a także głowicę cylindra, która otacza komory spalania i przenosi przez nie ciecz, wentylator, termostat a także pompę wodną do pobierania powietrza przez chłodnicę. Ponadto kanały zasilające nagrzewnicę, która pobiera ciepło z płynu, aby doprowadzić gorące powietrze do środka samochodu.

Klimatyzatory nie są częścią tego samego systemu chłodzenia, jednak mogą działać w połączeniu z nagrzewnicą, szczególnie gdy istnieje potrzeba osuszania powietrza w kabinie. Przednia część chłodnicy, ma parownik, który jest wypełniony czynnikiem chłodniczym absorbującym ciepło z powietrza, które wpływa do pojazdu.

Dlaczego naprawa i konserwacja chłodnicy klimatyzacji jest ważna?

Utrzymanie każdego systemu w stanie gotowym do wykonywania ważnych funkcji w samochodzie wymaga regularnej konserwacji lub serwisu. Zarówno system ogrzewania, jak i chłodnica w Twoim pojeździe wymagają płukania co 2 lata, aby wyeliminować rdzę, zatory i korozję, które mogą utrudniać ich działanie. Każda z takich części może ulec uszkodzeniu lub zużyciu a węże mogą przeciekać. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, co kilka miesięcy mechanik powinien sprawdzić nakrętki, chłodnicę i węże. Dzięki temu silnik Twojego samochodu będzie działał prawidłowo.

Często klimatyzator wymaga naprawy skraplacza, z którego może wyciekać czynnik chłodniczy. Gdy pojazd nie może się ochłodzić tak, jak powinien, lub wydaje się, że klimatyzator nie działa, należy pojechać do warsztatu, aby zmierzyć ciśnienie powietrza i sprawdzić skraplacz pod kątem nieszczelności. Jeśli wycieki się potwierdzą, konieczna będzie wymiana lub naprawa kondensatora. Aby było to możliwe, technicy wypuszczą resztę czynnika chłodniczego, aby naprawić uszkodzoną część, sprawdzić, czy nie ma wycieków, i napełnić system wymaganym czynnikiem chłodniczym. Jeśli nie zajmiesz się uszkodzonym klimatyzatorem, cały system regulacji temperatury samochodu może ulec awarii.

Zawsze należy szukać profesjonalnej pomocy przy naprawie chłodnicy samochodu. Zwróć uwagę, że nie jest to projekt DIY.

Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Czytaj więcej …

Lepiej postawić na półpokrowiec czy kupić pokrowiec przeciwgradowy? Sprawdź czy warto kupić pokrowiec na samochód osobowy i poznaj ich rodzaje. Czytaj więcej …

Artykuły z tej samej kategorii: