22. 10. 2023

Popularne materiały używane do produkcji nowoczesnych wazonów

6 min read

Nowoczesne wazony są dostępne w wielu materiałach, rozmiarach, kształtach, kolorach i wielkościach. Jak można się spodziewać, każdy konkretny wazon ma swój własny zestaw zalet i wad. 

Łatwość utrzymania, wartość estetyczna, klimat w Twojej okolicy i miejsce, w którym planujesz trzymać rośliny doniczkowe to ważne czynniki, które musisz wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.   

Tylko po to, aby dać ci dobry pomysł, poniżej znajduje się szybki podział najczęstszych materiałów, które nowoczesne sadzarki są często wykonane z, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni wybór, który odpowiada Twoim konkretnym potrzebom.  

Kamionka lub pojemniki ceramiczne są wykonane przy użyciu jasnego koloru i drobno teksturowanej gliny, która jest szkliwiona po tym. Pojemniki te są następnie wypalane w wysokiej temperaturze w piecu, aby pomóc zmniejszyć porowate poziomy puli i jej podatność na elementy.

Ceramiczna

Kamionka lub pojemniki ceramiczne są wykonane przy użyciu jasnego koloru i drobno teksturowanej gliny, która jest szkliwiona po tym. Pojemniki te są następnie wypalane w wysokiej temperaturze w piecu, aby pomóc zmniejszyć porowate poziomy puli i jej podatność na elementy. Jednak ceramiczne wazony mogą nadal pękać, gdy są pozostawione na zewnątrz w zimnej pogodzie. 

Jedną z wad tego rodzaju trwałości jest to, że te wazony mają tendencję do być bardzo ciężkie, nawet jeśli ten czynnik nadal czyni je doskonałym rozwiązaniem dla roślin, które rosną jako top ciężkie. Ponadto, wazony ceramiczne są nieco drogie, ale można je znaleźć w szerokiej gamie wzorów i kolorów glazury.  

Wazony te występują również w wielu rozmiarach i kształtach, z których najczęstsze są duże misy. 

Coir

Wazony z włókna kokosowego to wybór ekologiczny i ekonomiczny. Są to sadzarki wykonane z łupin orzecha kokosowego. Są one również bardziej wytrzymałe w porównaniu do doniczek papierowych, ale nadal oferują te same korzyści, co doniczki papierowe.

Istnieją również typy, które są tworzone przy użyciu łusek zbożowych i różnych środków wiążących zamiast łusek kokosowych. Coir nowoczesne wazony są niedrogie i można je znaleźć w szerokiej gamie kształtów i kolorów o średnicy do około stopy.   

Beton

 Betonowe wazony mają tendencję do wyglądania świetnie, zwłaszcza gdy trochę się zestarzały. Nawet jeśli beton jest praktyczną opcją dla większych roślin, które mogą wymagać wsparcia balastowego przed wiatrem ze względu na swoją wagę, waga ta może być również powodem, dla którego trudno jest przenieść sadzarkę.  

Oznacza to, że jeśli planujesz używać betonowych kontenerów do czegokolwiek, upewnij się, że wiesz, gdzie chcesz, aby były, gdzie możesz być pewien, że nie będziesz ich przenosić.

Ale dzięki temu można być pewnym, że nikt nie spłata figla, nie przeniesie, a nawet nie ukradnie. Beton jest dobrym, niezawodnym izolatorem, który potrafi chronić korzenie roślin nawet w czasie, gdy występują znaczne zmiany temperatury.  

Betonowe wazony mają tendencję do wyglądania świetnie, zwłaszcza gdy trochę się zestarzały. Nawet jeśli beton jest praktyczną opcją dla większych roślin, które mogą wymagać wsparcia balastowego przed wiatrem ze względu na swoją wagę, waga ta może być również powodem, dla którego trudno jest przenieść sadzarkę.

Metal

Metalowe wazony są bardzo trwałe i są bardzo ciężkie, jeśli chodzi o żelazo przypadku. Metale takie jak aluminium może zapewnić ogrodnikom trwałość metalu z lżejszym ciężarem, aby przenieść garnki i sadzenia bardziej praktyczne. 

Aluminium nie rdzewieje, nie wymaga malowania, a także jest tańsze w porównaniu do innych opcji metalowych. Inne często wybierane metale to miedź, ołów, cynk i stal nierdzewna pokryta miedzią. 

Plastik

Wazony plastikowe mogą być również wykonane tak, aby przypominały inne materiały pod względem wyglądu. Są one jednak mniej trwałe i realistyczne niż na przykład sadzarki z włókna szklanego. 

Wiele roślin, które można kupić w żłobku lub w sklepie będzie często iść do domu z tobą w plastikowym pojemniku. To dlatego, że jest to najtańszy pojemnik, że komercyjne hodowcy mogą korzystać.

Plastikowe sadzarki grubszych wersji mogą być wykonane tak, aby przypominały terakotę lub kamionkowe donice, chociaż tak naprawdę nie zbliżają się do prawdziwej rzeczy. Plastikowe nowoczesne wazony są dostępne w nieskończonej ilości kształtów i rozmiarów. 

Papier tłoczony

Tłoczone pojemniki papierowe są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy sadzą warzywa. Takie pojemniki mogą oddychać dobrze, że poprawia napowietrzanie i promuje zdrowy wzrost korzeni i izoluje korzenie od zmian temperatury, które mogłyby w przeciwnym razie stresu lub szkody dla roślin.   

Prasowane wazony papierowe są biodegradowalne, które są dobre dla środowiska. Oznacza to jednak, że trzeba je wymieniać co roku. Ponieważ są one niedrogie, donice tego rodzaju są ekonomicznie uzasadnione. Istnieją również donice z prasowanego papieru wyłożone powłoką woskową, która wydłuża ich żywotność.  

Te sadzarki z włókna szklanego są trwałe, lekkie i przypominają materiały, które mają naśladować. Nie ma potrzeby specjalnego przechowywania dla tych pojemników. Mogą one również wytrzymać oczekiwaną pogodę bez potrzeby podejmowania ich w pomieszczeniach zamkniętych.

Żywica i włókno szklane 

Donice z włókna szklanego są wykonane z połączenia włókien szklanych i żywicy. Donice te są formowane tak, aby przypominały kamienne lub terakotowe donice. Istnieją producenci, którzy dodają trochę wapienia glinianego do mieszanki rezygnacji, aby uzyskać lepszą teksturę. 

Chociaż może to nie być naprawdę najbardziej przyjazny dla środowiska wybór, to nadal oferuje pewne korzyści. Te sadzarki z włókna szklanego są trwałe, lekkie i przypominają materiały, które mają naśladować. Nie ma potrzeby specjalnego przechowywania dla tych pojemników. Mogą one również wytrzymać oczekiwaną pogodę bez potrzeby podejmowania ich w pomieszczeniach zamkniętych.  

Terra Cotta

Terakota jest jednym z rodzajów gliny często używanym do produkcji doniczek o różnych kształtach i rozmiarach. Donice z terakoty mogą być tak duże, jak wyobraźnia ich twórcy lub tak małe, jak 2 cale wysokości lub średnicy. 

Istnieją pozornie nieskończone rozmiary i kształty pojemników wykonanych z tego konkretnego materiału, który czyni je bardzo uniwersalne. Jest to zazwyczaj ciepły czerwono-brązowy kolor, który szczyci się ziemistym urokiem. 

Terakota jest również łatwo dostępna i niedroga, co czyni ją numerem jeden wśród wielu ogrodników, zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego.   

Drewno

Ostatni, ale na pewno nie najmniej, drewniane sadzarki mają tendencję do wyglądać świetnie w prawie każdym patio lub ustawienie na zewnątrz. Pojemniki te są często prostokątne lub kwadratowe w kształcie, chociaż można również znaleźć niektóre zakrzywione projekty. 

To nie jest dla drewna do pękania podczas zimnej pogody. Te nowoczesne wazony mają również tendencję do powolnego wysychania. Jedynym prawdziwym ryzykiem, jeśli chodzi o pojemniki z drewna jest nic innego jak gnicie. Dlatego zaleca się stosowanie plastiku do linii swoich drewnianych sadzarek, aby uniknąć tego problemu. Upewnij się tylko, że plastik ma jakieś otwory, aby ułatwić prawidłowy drenaż.  

Artykuły z tej samej kategorii: