18. 10. 2023

Szybki przewodnik po okularach progresywnych

6 min read

Wraz z dodawaniem kolejnych liczb do Twojego wieku, zmieniają się również Twoje oczy. Jeśli jesteś już po czterdziestce, możesz się spodziewać, że trudno będzie Ci się skupić na stronie internetowej na ekranie komputera, na tablicy w sali konferencyjnej lub na ulubionej książce. Dobrze, że okulary progresywne są teraz tutaj, aby pomóc ludziom, którzy muszą widzieć daleko, blisko i wszędzie pomiędzy.

Co to są okulary progresywne?

Okulary progresywne charakteryzują się płynnie zwiększonym powiększeniem od góry soczewki do dołu, aby pomóc Ci widzieć wyraźnie na każdą odległość, używając tylko jednej pary okularów. Musisz patrzeć przez górną część soczewki, aby widzieć przedmioty z daleka, środkową, aby móc skupić się na przedmiotach pośrednich i dolną, aby widzieć rzeczy z bliska. Recepta zmienia się stopniowo na całej powierzchni soczewki, aby zapewnić łagodne przejście. 

Okulary progresywne
Okulary progresywne mają trzy korekcje w jednej parze okularów

Soczewki te mogą być przydatne dla osób, które używają okularów jednoogniskowych do dali z powodu astygmatyzmu, dalekowzroczności lub krótkowzroczności oraz okularów do czytania do pracy z bliska z powodu starczowzroczności.

Czy postępowcy i trójogniskowcy to to samo?

Nie. Trifokale i bifokale mają trzy lub dwa różne poziomy powiększenia z widoczną linią oddzielającą je. W okularach progresywnych nie znajdziesz tych widocznych linii przejściowych. Prawda jest taka, że jest wiele osób, które wybierają okulary progresywne, ponieważ nie mają one staromodnych linii, które znajdują się w trifokalach i bifokalach.

Okulary progresywne dla mężczyzn
Wiele osób dorosłych, które wymagają leczenia starczowzroczności, dobrze pasuje do tych progresywnych okularów

Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego płynne przejście jest tak istotne. Płynne przejście między widzeniem z daleka i z bliska zapobiega skokom obrazu, które często występują u osób noszących okulary trój- lub dwuogniskowe. Jest to sytuacja, w której obiekty gwałtownie zmieniają swoje położenie i wyrazistość, gdy Twoje oczy poruszają się w obrębie receptur soczewek. 

Czy okulary do komputera są również postępowe?

Osoby pracujące długie godziny przed komputerem mogą skorzystać z okularów komputerowych, czyli podgrupy okularów progresywnych, w których na soczewce jest więcej miejsca na odległości pośrednie.

Czy okulary do komputera są bezpieczne do użytku przez cały dzień?

Okulary do komputera posiadają korekcję specjalnie wykonaną do skupienia wzroku na ekranach komputerowych, które często znajdują się w odległości od 20 do 60 cali od twarzy. Te specjalne typy okularów progresywnych mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia i napięcia oczu oraz pozwalają na łatwe przełączanie ostrości pomiędzy stronami drukowanymi, ekranami komputerów i tablicami.

Najczęstsze wady soczewek progresywnych

Używanie okularów progresywnych wiąże się z pewną krzywą uczenia się. Ponieważ nie ma widocznej linii, która będzie służyć jako przewodnik, musisz wyćwiczyć się w patrzeniu przez właściwą część soczewki dla konkretnego zadania, które wykonujesz. Musisz wytrenować swoje oczy, aby podczas chodzenia patrzyły przez górną lub daleką część soczewki. Jeśli wchodzisz po schodach i patrzysz w dół przez dolną część soczewki, może ci się wydawać, że twoje stopy są większe niż w rzeczywistości.

Okulary progresywne mogą również powodować zniekształcenia peryferyjne za każdym razem, gdy przenosisz wzrok z jednej strony na drugą. Na etapie nauki możesz również czuć się nieco wytrącony z równowagi lub mieć mdłości, jeśli patrzysz przez niewłaściwą część soczewki. 

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest cena. Soczewki progresywne są znacznie droższe w porównaniu do wieloogniskowych lub pojedynczych okularów ze względu na dodatkowy czas potrzebny do wykonania soczewki bez linii i z wieloma receptami.  

Jak dostosować się do okularów progresywnych?

Nauka i przystosowanie się do właściwego sposobu patrzenia przez soczewki może trwać od tygodnia do kilku miesięcy. Aby skrócić czas potrzebny na dostosowanie się, upewnij się, że dostosowałeś soczewki do swoich potrzeb i zleciłeś ich dopasowanie licencjonowanemu optometryście lub okuliście. Musisz również nosić soczewki progresywne tak często, jak to tylko możliwe.

Twój nos powinien być skierowany w stronę przedmiotu, na którym się skupiasz, następnie wyreguluj podbródek w dół lub w górę, aż przedmiot będzie wyglądał wyraźnie. Jeśli kiedykolwiek doświadczysz bólu głowy lub zmęczenia oczu, zawsze możesz zrobić sobie przerwę i zdjąć okulary. Ważne jest jednak, aby kontynuować próby. 

Kto jest dobrym kandydatem do okularów progresywnych?

Wielu dorosłych, którzy potrzebują leczenia prezbiopii są dobre dopasowanie do tych progresywnych okularów. Przejście z tradycyjnych soczewek trójogniskowych lub dwuogniskowych jest bardzo częstym problemem. Jednakże, upewnij się, że wiele osób jest całkowicie wygodne z wykorzystaniem ich nowej pary w ciągu zaledwie 2 do 3 dni. 

Są też inni kandydaci, którzy wybierają soczewki progresywne, ponieważ po dokonaniu korekty oferują one większą swobodę w wykonywaniu wielu czynności. W szczególności, praca przed komputerem lub zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak golf, są zazwyczaj łatwiejsze, gdy używa się soczewek progresywnych zamiast dwuogniskowych.

Kto nie jest dobrym kandydatem do okularów progresywnych?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie nie przechodzą na okulary progresywne jest to, że dana osoba używa okularów dwuogniskowych i może już czuć się komfortowo z tą decyzją lub miała trudności z dokonaniem zmiany. Soczewki progresywne są też często droższe niż tradycyjne bifokale. Oczywiście, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki rodzaj soczewek jest odpowiedni dla Twoich oczu, musisz porozmawiać z optometrystą.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące okularów progresywnych 

Czy musisz nosić okulary progresywne przez cały czas?

To nie jest naprawdę konieczne. Są użytkownicy, którzy po prostu używają swoich progresywnych okularów w niepełnym wymiarze godzin, kiedy tylko ich potrzebują, np. podczas czytania lub w pracy. Zaleca się, aby nosić nową parę w pełnym wymiarze czasu po otrzymaniu ich po raz pierwszy, aby umożliwić oczom dostosowanie się. Jednak po zakończeniu okresu dostosowawczego, jest już całkowicie zdrowe dla Ciebie, aby nosić je tylko w razie potrzeby.

Czy można nosić okulary progresywne podczas jazdy samochodem?

Tak, możesz nosić swoje okulary progresywne podczas jazdy. Należy jednak dać oczom kilka dni na dostosowanie się przed rozpoczęciem jazdy.

Jak kupić okulary progresywne?

Okulary progresywne są na receptę i wymagają konsultacji z profesjonalnym optometrystą. Prawidłowe dopasowanie soczewek jest ważne, aby cieszyć się lepszymi wrażeniami z ich użytkowania. 

Artykuły z tej samej kategorii: