14. 03. 2023

Wielki Mur Chiński: co wolno, a czego nie

5 min read

Imponujący Wielki Mur Chiński rozciąga się na długości 20.000 km od Pustyni Gobi na zachodzie do Morza Żółtego na wschodzie. Jest to najdłuższy mur na świecie i jednocześnie jedna z najsłynniejszych atrakcji planety. 

Zbudowany ponad 2300 lat temu, ten mur wpisany na listę UNESCO ma szerokość 7 metrów i wysokość od 6 do 14 metrów, z ponad 25.000 boisk, które wężą ścieżkę wzdłuż gęstych lasów i stromych grzbietów górskich. 

W przeciwieństwie do tego, w co wierzy większość ludzi, mur nie jest tak naprawdę ścianą ciągłą i zamiast tego składa się z kilku odcinków przeplatanych górami, które służą jako naturalna obrona.

Wielki Mur Chiński to także największa starożytna architektura
Wielki Mur Chiński został zbudowany od końca XIV do początku XVII wieku

Oprócz tego, że jest to najdłuższy mur na świecie, Wielki Mur Chiński jest również największą starożytną architekturą. Jego niesamowita sceneria stanowi atrakcję zarówno dla milionów lokalnych jak i zagranicznych turystów. Jednak nie każdy może cieszyć się pełnią wrażeń pod Wielkim Murem. 

Aby zapewnić sobie lepszą niż zwykle podróż na Wielki Mur, jest kilka ważnych dawek i nie należy pamiętać. 

Co wolno

Odwiedź Wielki Mur Chiński już dziś
Wielki Mur Chiński rozciąga się na 8851,8 km
 • Sprawdź pogodę przed wyjazdem, aby upewnić się, że nie będziesz chodził po Wielkim Murze w środku złych warunków pogodowych. 
 • Wybierz najbardziej odpowiedni fragment Wielkiego Muru, który chcesz odwiedzić. Byłoby bardzo pomocne, gdybyś mógł zbadać i porównać poszczególne sekcje, aby ułatwić sobie podejmowanie decyzji. 
 • Odwiedź Wielki Mur podczas jesieni lub wiosny, gdy pogoda jest dobra. Lato jest uważane za szczyt sezonu z wyczerpującymi upałami i dużymi tłumami. Podczas gdy zimą jest mniejszy tłum, problem polega na tym, że może być niebezpiecznie zimno. 
 •  Wybierz się na pieszą wycieczkę na Wielki Mur, aby jak najlepiej docenić krajobraz i poczuć tę niezwykłą, historyczną architekturę. 
 • Przynieś jedzenie i wodę, jeśli masz plany na długą wędrówkę po Wielkim Murze. Na ścianie nie znajdziesz żadnego sklepu, podczas gdy restauracje znajdują się na dole w dolinach. 
 • Przygotuj się dobrze na wędrówkę. Upewnij się, że nosisz wiatrochron i buty turystyczne. Zabierz ze sobą kijki do chodzenia i sprzęt chroniący przed słońcem, taki jak okulary przeciwsłoneczne i kapelusz, a także zastosuj filtr przeciwsłoneczny. W razie potrzeby używaj sprzętu wodoodpornego. 
 • Przeżyj zjeżdżalnię saneczkową podczas zjazdu na Wielki Mur Chiński, jeśli odwiedzisz Mutianyu lub Badaling, szczególnie jeśli są z Tobą dzieci. 
 • Uważajcie na swoje kroki. Zachowaj szczególną ostrożność, aby uniknąć upadków, potknięć i poślizgnięć, jak również luźnych cegieł lub rykszy na dzikich odcinkach muru. 
 • Odwiedź sekcje Mutianyu, Juyongguan, lub Badaling, jeśli masz jakieś problemy z poruszaniem się. Te sekcje są bardziej przyjazne dla osób na wózkach. Mutianyu i Badaling mają nieco przyjazne dla osób niepełnosprawnych kolejki linowe, które mogą zaprowadzić Cię do ściany. 
 • Przynieś swój własny papier toaletowy i zatrzymaj się przy toaletach w dolinie, zanim wejdziesz na Wielki Mur, ponieważ po dojściu do ściany nie znajdziesz żadnych toalet. 

Nie dozwolony

Wielki Mur Chiński
Wspaniały widok na Wielki Mur Chiński
 • Nie należy nosić butów z otwartymi palcami podczas wędrówek po Wielkim Murze Chińskim, nawet podczas gorących letnich miesięcy, aby zachować ochronę palców u rąk i nóg. 
 • Nie daj się nabrać na pułapki turystyczne lub te grupowe wycieczki na Wielki Mur oferowane przez przewodników lub kierowców przy drodze. Ci ludzie zabiorą Cię tylko na niską jakość i szybkie zwiedzanie fragmentu muru, o który nawet nie prosiłeś, z męczącymi i długimi postojami tylko po to, aby uzyskać więcej pieniędzy. 
 • Nie wybieraj się na biwak na ścianie, ponieważ może się to stać niewygodne i niebezpieczne podczas złej pogody, nie wspominając już o tym, że noszenie dodatkowego ciężaru wpłynie tylko na Twoje wrażenia z wędrówki. Poza tym, ta aktywność jest zabroniona w większości obszarów przy Wielkich Murach. 
 • Nie odwiedzajcie dzikiego Wielkiego Muru sami. Upewnij się, że podróżujesz z przyjaciółmi, aby mogli sobie nawzajem pomagać. Możesz również poszukać profesjonalnego przewodnika, który zadba o to, abyś się nie zgubił i zapewnił sobie do niego łatwy dostęp. 
 • Nie wybieraj się do słynnych sekcji Wielkiego Muru podczas świąt chińskich, weekendów i innych szczytów sezonu. Na tych odcinkach, takich jak Badaling, mogą być ogromne tłumy. 
 • Nie rób zdjęć z niebezpiecznych miejsc. Ważne jest, aby uzyskać bezpieczne i solidne podstawy oraz unikać poruszania się, jeśli stoisz w pobliżu luźnych cegieł lub skał i stromych spadków. Nie narażaj swojego aparatu i siebie samego na niebezpieczeństwo ze względu na robienie zdjęć. 
 • Nie zostawiaj swoich śmieci na ścianie lub w górach. Zawsze utrzymuj czystość ściany tak, aby inni podróżnicy również mogli w pełni cieszyć się widokiem. 
 • Nie chodź i nie biegaj zbyt szybko, gdy jesteś na ścianie, zwłaszcza gdy schodzisz. Tu i ówdzie może być kilka luźnych kamieni i cegieł, które mogą zagrozić Twojemu bezpieczeństwu. 
 • Nie należy wspinać się na okna wież strażniczych, zwłaszcza tych, które nie zostały jeszcze odrestaurowane, ponieważ mogą się zawalić. 
 • Nie oczekuj tak wiele od obiektów, zwłaszcza tych w mniej uczęszczanych fragmentach muru, takich jak Gubeiko i Jiankou. 

Odwiedź dziś Wielki Mur Chiński

Podróżni, którzy chcą trzymać się z dala od dużych tłumów turystów, mogą znaleźć kilka nieodrestaurowanych części muru, gdzie mogą zwiedzać i wędrować. Należy jednak pamiętać, że rząd Chin czasami blokuje całe odcinki lub karze grzywny dla osób niepowołanych.

Video: Wielkie Tajemnice Historii – Tajemnice Wielkiego Muru Chińskiego

Według władz, chcą tylko chronić te sekcje. Jeśli chcesz odwiedzić Ścianę, najlepszym punktem wyjścia będzie Pekin, gdzie możesz pojechać taksówką lub publicznym autobusem, albo wybrać się na wycieczkę stamtąd. Wyjedź późnym popołudniem lub super wcześnie rano, aby pokonać tłumy autobusów turystycznych, zwłaszcza jeśli chcesz jechać do Badaling. 

Artykuły z tej samej kategorii:

  Nic nie znaleziono