24. 10. 2022

Co należy wiedzieć o zaworze EGR?

2 min read

Gdy zauważysz, że jest zapach paliwa wydobywający się spod szorstkiej biegu jałowego lub kaptura, oznacza to, że nadszedł czas, aby wymienić zawór. Jednakże, większość czasu, nie ma potrzeby, aby pozbyć się go jeszcze. Ten rodzaj problemów może również powstać, jeśli istnieją nadmierne ilości śmieci i węgla, które zbudowane na zawór po pewnym czasie, które mogą następnie zapobiec jego funkcjonowania prawidłowo i skutecznie.

Uważa się, że żywotność zaworu EGR w przeciętnym samochodzie wynosi około 10 lat. Z tego powodu, jeśli chcesz zapobiec problemom związanym z ogólną sprawnością pojazdu, musisz zadbać o jego prawidłową konserwację.

Co to jest zawór EGR?

EGR czyli zawór recyrkulacji spalin jest jednym z najważniejszych elementów silnika Twojego pojazdu. Zawór ten jest unikalnym rodzajem urządzenia kontrolującego emisję spalin, które można znaleźć w środku kolektora dolotowego i kolektora wydechowego.

Zazwyczaj jest on zamknięty, gdy silnik jest włączony. Jednak w momencie, gdy silnik jest pod obciążeniem i nagrzewa się, zawór ten w końcu się otwiera. Proces ten pozwala określonej ilości spalonych spalin przedostać się do kolektora dolotowego przed ponownym wprowadzeniem świeżego powietrza do silnika.

Wszyscy eksperci motoryzacyjni zgadzają się, że zawór należy czyścić co kilka lat. Wskaźnik 50 000 mil może posłużyć jako punkt odniesienia, aby dać Ci znać, kiedy nadejdzie czas na czyszczenie.

Widoczne oznaki, że czas na sprzątanie

Ponieważ Silux.hr zawór recyrkulacji spalin jest związany z emisją spalin, objawy nie są tak naprawdę oczywiste. Niektóre z charakterystycznych objawów, na które należy zwracać uwagę, to m.in:

  • Zmniejszony przebieg paliwa
  • Trudności z uruchomieniem silnika pojazdu
  • Drgania silnika
  • Silnik pinguje pod obciążeniem
  • Silnik łatwo się nagrzewa
  • Słabe przyspieszenie silnika podczas jazdy
  • Nierówna praca na biegu jałowym
  • Zapach oparów niespalonego gazu

Artykuły z tej samej kategorii: